Старі меблі з часом втрачають свою привабливість і працездатність, в результаті чого просто викидаються. Але не поспішайте відправляти їх на смітник. Дати зношеним шафкам, стільцям і тумбам «друге життя» можна навіть не будучи фахівцем. Для цього потрібно лише мати бажання займатися реставрацією і дотримуватися певної технології.
Відреставрувати поліровані фасади можна методом фарбування або обклеювання вініловою плівкою. Вибір технології залежить від бажаного результату і умінь майстра.
1 ЕТАП. Видалення старого покриття
Оновлення меблів починається з видалення старого лаку. Фарбувати або наносити лак поверх ЛФМ навіть не намагайтеся – тільки даремно витратите час, сили і матеріали. Але, перш ніж приступити до очищення поверхні, спочатку зніміть всю наявну фурнітуру – ручки, замочки, ніжки та ін.
Що стосується старого лакофарбового покриття, видалити його можна кількома способами:
- механічним;
- хімічним;
- термічним.
Для видалення лаку механічним способом знадобиться наждачний папір із середнім абразивом. Занадто грубий використовувати не варто, так як він залишить на поверхні виробу глибокі подряпини. Недолік цього методу полягає в тому, що він вимагає багато часу і сил. Тому наждачку має сенс застосовувати лише для дочистки поверхні або обробки важкодоступних ділянок.
Прискорити роботу можна за допомогою шліфмашинки з абразивною насадкою. Але нею зручно обробляти великі і рівні ділянки. Якщо необхідно реставрувати стілець, працювати шліфмашинкою не дуже зручно. В такому випадку краще скористатися хімічною змивкою. Це спеціальний пастоподібний засіб, який призначений для видалення будь-яких лакофарбових покриттів.
Змивку слід наносити за допомогою пензля, бажано з м’яким ворсом. Після її нанесення необхідно накрити оброблену поверхню поліетиленовою плівкою і почекати, поки склад розм’якшить покриття. Час, який потрібен для реакції пасти з лаком, залежить від виробника і товщини лакофарбового шару. Детальніше про це повідомляється в інструкції на упаковці. Після розм’якшення покриття потрібно видалити пасту разом зі старим лаком, використовуючи шпатель або скребок.
Існує ще один спосіб видалення старої фарби або лаку – за допомогою будівельного фену. Цей пристрій дозволяє розігрівати покриття, в результаті чого воно розм’якшується і легко видаляється шпателем. Головне – не перегріти поверхню, щоб вона не запалала. Врахуйте, що цей спосіб теж досить токсичний – при розігріві фарба виділяє отруйні речовини, тому працювати потрібно в провітрюваному приміщенні. Після очищення поверхні скористайтеся наждачним папером, щоб позбутися від залишків лаку в порах дерева.
2 ЕТАП. Реставрація поверхні
Щоб дійсно оновити старі поліровані меблі, а не просто перефарбувати, необхідно позбутися від усіх її дефектів, таких як сколи, тріщини і щілини. Для цього знадобляться наступні матеріали:
- Шпаклівка (стартова і фінішна).
- Столярний клей (можна використовувати епоксидний, який забезпечує більш надійне з’єднання).
- Знежирювачах.
Почніть роботу з підклеювання деталей, які цього потребують. Поверхні, що склеюються обов’язково треба зачистити за допомогою наждачного паперу і знежирити.
Потім можна приступити до шпаклювання. Ця процедура здійснюється в кілька етапів:
- Всі вузькі щілини і тріщини необхідно розширити, щоб з’явилася можливість заповнити їх шпаклівкою.
- На глибокі дефекти, такі як сколи та тріщини, нанести стартову шпаклівку і дочекатися, поки вона застигне.
- Потім необхідно зачистити застигле покриття, щоб видалити серйозні нерівності, і нанести тонкий рівний шар фінішної шпаклівки.
- За допомогою останньої також усунете подряпини і інші дрібні дефекти на поверхні меблів.
- Після застигання шпаклівки її необхідно відшліфувати наждачним папером з дрібним абразивом.
3 ЕТАП. Нанесення прозорого лаку
Оздоблення – це самий творчий етап роботи, від якого залежить дизайн ваших меблів. Звичайно, при виборі типу покриття необхідно орієнтуватися на інтер’єр приміщення, в якому будуть використовуватися меблі. Але поле для творчості все одно залишається широким. Як приклад розглянемо декілька найпопулярніших і ефективних варіантів декоративного оздоблення.
Якщо ваша меблі виконані з цінних порід дерева, наприклад махагони або дуба – думати над вибором оздоблювального матеріалу навіть не доведеться. Ці породи самі по собі красиво виглядають. Тому все, що від вас вимагається, це покрити виріб прозорим ЛФМ. Скористайтеся для цього спеціальним меблевим нітроцелюлозним лаком, який володіє підвищеною твердістю і гладкістю. Також можна застосувати поліуретановий, алкідний або акриловий лак.
Наносити лак можна за допомогою звичайного пензлика або тампона. Поверхню слід покривати їм в кілька шарів, обов’язково з міжслойним сушінням. Чим більше ви завдасте шарів лаку, тим «глибше» вийде покриття, тобто з’явиться «ефект скла».