Кухня – особливо важливе місце в кожному будинку чи квартирі. Це не просто приміщення, де готується їжа, а й місце, де збирається вся родина. Сімейні вечері в теплій атмосфері повинні проходити з максимальним комфортом і зручністю. Тому організація простору зони прийому їжі має величезне значення. Втім, сьогодні обідня зона може розташовуватися не тільки на кухні, але і у вітальні.
Достатня кількість світла
Для того, щоб в їдальні було комфортно і затишно спілкуватися і приймати їжу, навіть в похмуру погоду і пізно ввечері в цьому просторі повинно бути світло. Якщо обідня зона розташована у вітальні, можливі й інші варіанти освітлення, оскільки ця кімната вимагає як яскравої і святкової атмосфери, так і тихої, камерної обстановки з приглушеним світлом. В такому випадку відмінним рішенням стануть подвійні/потрійні вимикачі, які дозволяють вмикати світло в окремих зонах і з різною інтенсивністю.
Правильне розташування столу
Обідні меблі зазвичай розташовують окремо від кухонного гарнітура. Таке рішення не тільки зручне, але й практичне. Однак, якщо кімната досить вузька і довга, таке розміщення буде не зовсім логічним.
У такому приміщенні обідню зону краще встановити біля вікна, адже ця зона зазвичай не використовується. Встановлення столу біля вікна допомагає приміщенню отримувати більше денного світла.
Якщо кухня і вітальня з’єднані, то обідні меблі краще встановлювати на кордоні між кімнатами або прямо навпроти входу в приміщення. Так господині буде легше дістатися до столу, не загороджуючи прохід.
Обідній стіл
Для комфортної трапези для однієї людини потрібен стіл глибиною 40-45 см і довжиною 60-70 см. Крім того, в центрі має бути місце для посуду діаметром не менше 20 см. Виходячи з цих розрахунків, слід обирати розмір і тип обіднього столу. Не варто забувати і про інші важливі параметри: форму, стиль і функціональність.
Стільці в обідній зоні
Як правило, висота сидіння обіднього стільця становить 45-48 см, що на 25-30 см нижче висоти стільниці. Така різниця у висоті є оптимальною. Однак ці цифри розраховані для стандартного зросту 165 см. Відповідно, для людини з ростом набагато нижчим або набагато вищим така різниця між висотою стільниці і сидінням стільця буде викликати дискомфорт. Ще один важливий параметр для вибору обіднього стільця – його глибина. Оптимальна глибина стільця – 40-45 см. Про це слід пам’ятати в тому випадку, якщо в обідній зоні замість стільців стоїть диван, який набагато глибше стандартних стільців. Рішенням такої проблеми стане диван з трансформованою глибиною спинки, який ідеально підійде для обідньої зони, що знаходиться у вітальні.
Як виділити столову зону?
Оформлення їдальні як частини кухні, вітальні або суміщеної кухні-студії передбачає візуальне виділення обіднього простору. Іншими словами, потрібно продумати оформлення так, щоб у залі їдальня не зливалася з місцем для відпочинку, а на кухні – з робочою зоною.
Для цього можна використовувати:
- акцентну стіну;
- комбіноване підлогове покриття;
- ширму або перегородку;
- барну стійку.
Акцентна стіна
Оригінальне оздоблення стіни, біля якої розташована обідня група – популярний спосіб виділення простору для прийому їжі. В цьому випадку дизайн обідньої зони будується на контрасті, як правило, колірному або фактурному. Ділянка стіни, біля якої стоїть стіл і стільці, може бути пофарбована в контрастний колір, обклеєна шпалерами, облицьована каменем або плиткою, покрита ламінатом або пробкою тощо. Головне, щоб обраний матеріал помітно відрізнявся від оздоблення стін інших функціональних зон. Це приверне увагу до обідньої зони і візуально відокремить її від решти приміщення.
Вибір оздоблення стін в обідній зоні залежить від призначення і загального стилю приміщення. Наприклад, на кухні будуть доречні мозаїка і акцентні шпалери. А для вітальні підійде кам’яне, дерев’яне або коркове покриття, контрастна фарба, фітостіна тощо.
Комбіноване підлогове покриття
Візуально виділити обідню зону в приміщенні дозволяє комбінування різних видів підлогового покриття. Наприклад, можна викласти підлогу на кухні плиткою, а в їдальні покласти ламінат або паркет. Такий дизайн ефективно зонує приміщення.
Перегородки та ширми
Якщо приміщення досить просторе, можна відокремити обідній простір від решти функціональних зон за допомогою перегородки або стелажа. У невеликому приміщенні стаціонарну перегородку можна замінити переносною ширмою.
Барна стійка
В основному, барна стійка – це місце для відпочинку і перекусу. Але в сучасному інтер’єрі її вузька стільниця також може слугувати додатковим обіднім столом, робочою поверхнею і водночас перегородкою, що відокремлює їдальню від інших зон. Це стильно, зручно і функціонально.
Дотримуючись цих правил, ви зможете грамотно організувати обідню зону таким чином, щоб вона була не тільки максимально функціональною, а й затишною!