Правильно підібраний ортопедичний матрац не тільки забезпечить повноцінний відпочинок вночі, але і допоможе уникнути багатьох серйозних проблем зі здоров’ям хребта. В чому ж ключові відмінності ортопедичного матраца від звичайного? Справа в тому, що в ортопедичному матраці використовуються технології і матеріали, які дозволяють виробу адаптуватися до ваги тіла людини. Він розподіляє тиск таким чином, щоб забезпечити підтримку хребту, усуваючи втому і дискомфорт.
Вибираючи спальне місце, звертайте увагу на наповнювачі, особливості конструкції (з пружинами або без), жорсткість, товщину і розміри. Знаючи все про ці параметри, ви зможете самостійно підібрати комфортний виріб.
Тип матрацу
Найчастіше ортопедичні матраци поділяються на два типи:
- безпружинні;
- пружинні (з залежними пружинами і з роздільними пружинами).
Пружинний матрац – до складу обов’язково входить пружинний блок. Щільність розташування пружин – від 100 до 1000 на квадратний метр. Найкращими матрацами вважаються моделі, у яких на одне спальне місце (1х2 м) припадає від 1080 до 2000 пружин. У ролі прошарку між ними і поверхнею матраца використовують кокосову койру, латекс, пінополіуретан, холлофайбер і інші природні і синтетичні матеріали в різних поєднаннях.
Безпружинний матрац може бути монолітним і складатися з одного шару основного матеріалу (блок з кокосових волокон, пласт латексу або пінополіуретану) або комбінованим, в якому шари м’яких і жорстких наповнювачів перемежовуються.
Вік та вага того, хто буде спати
- Для новонароджених і дітей до 3-х років – жорсткі безпружинні матраци. Малюки проводять більшу частину свого життя уві сні, уві сні вони активно ростуть і розвиваються, тому вкрай важливо забезпечити хорошу підтримку їх хребту, який повинен придбати правильний вигин. Кращий варіант – вибрати дитині кокосовий матрацик в ліжечко – він жорсткий і екологічно безпечний.
- Від 3-х до 7-ми років – можна вибирати більш м’які безпружинні матраци, вони забезпечують належну підтримку вже добре сформованому хребту. Важливо і те, що такий виріб витримає веселі стрибки малюка в ліжечку.
- Від 7-ми до 12-років – безпружинні матраци, виготовлені з використанням натурального латексу або пінополіуретану, а також моделі з незалежними пружинами. Діти в цьому віці дуже активні і вночі їм необхідний хороший відпочинок і правильна підтримка хребта.
- Від 12 до 18 років. Можна вибрати дитині ортопедичну модель середньої жорсткості, модель з незалежним пружинним блоком або на основі пінополіуретану.
- Для людей віком від 18 до 30 років. Хребет продовжує розвиватися аж до 30 років, тому в цей період рекомендується вибирати жорсткі і середньо-жорсткі ортопедичні матраци, орієнтуючись на свій комфорт.
- До 45 років можна вибирати для ліжка матраци жорсткі або середньої жорсткості відповідно до своїх уподобань або конкретними рекомендаціями лікаря.
- Старше 45 років і літнім людям важлива м’якість. Тут варто віддавати переваги м’яким моделям або середньої жорсткості, оскільки зайва твердість ліжка може сприяти такому неприємному і небезпечному явищу, як зсув міжхребетних дисків.
Однак тільки цих базових рекомендацій буде недостатньо, якщо вага людини відрізняється від середніх показників в більшу чи меншу сторону. Люди з невеликим або, навпаки, великою вагою потребують різної підтримки. Як вибрати матрац відповідно до ваги?
- Людям з вагою до 55 кг можна рекомендуються м’які моделі. Це можуть пружинні ортопедичні матраци без жорсткої кокосової койри, а з м’яким пінополіуретаном.
- Людям з вагою 55-95 кг варто звернути увагу на моделі середньої твердості, з незалежними пружинами.
- Людям з вагою більше 95 кг потрібно підібрати ортопедичний матрац максимальної твердості, що витримує сильний тиск. Це може бути модель з незалежними пружинами, укріпленими якісним каркасом, або жорсткий безпружинний матрац.
Матеріал матрацу
При виготовленні матраців використовують різні наповнювачі, щоб надати певні властивості, які зроблять сон комфортним. Найпопулярнішими матеріалами є:
Латекс
Основою для виготовлення латексних шарів служить сік гевеї, що обробляється спеціальним способом для отримання спіненої маси. Підготовлений матеріал служить для ортопедичних матраців прекрасним наповнювачем, які приймають обриси тіла і прекрасно підтримує хребет. Латекс може бути як м’яким, так і досить твердим. При цьому штучний матеріал відрізняється більш високим ступенем жорсткості в порівнянні з натуральним.
Пінополіуретан
Висока популярність пінополіуретану пов’язана з тим, що основою служить звичний для багатьох користувачів поролон з різними ортопедичними добавками. Застосування ППУ дозволяє виготовляти ортопедичні матраци з хорошими характеристиками за досить невисокою ціною.
Кокосова койра
Пружна плита з пресованих волокон кокоса відноситься до досить жорстких матеріалів, які часто використовуються для наповнення ортопедичних матраців. Койра зазвичай комбінується з латексними і поліуретановими прошарками, що дозволяє створювати чудові за якістю і зручністю поверхні для сну і відпочинку. Або ж може використовуватися без додаткових пом’якшуючих наповнювачів, таким чином виходять матраци з високою жорсткістю.
Холлофайбер і Струттофайбер
Цікава назва відноситься до матеріалу, що володіє унікальними властивостями завдяки неповторній структурі у вигляді вертикально розташованих волокон. При виробництві матраца з волокнами струттофайбер також можуть додати шерсть кіз, кінський волос, лляні нитки. Відмінне поєднання виходить при комбінуванні струттофайберу або холлофайберу з пінополіуретаном або з незалежними пружинними блоками. Холлофайбер – дуже схожий матеріал, але в ньому волокна орієнтовані не вертикально, а безладно, що робить цей матеріал трохи більш м’яким порівняно зі струттофайбером.
Розмір матраца
Стандартна ширина ортопедичних матраців така:
- односпальні – 90см;
- півтораспальні – 120 см;
- двоспальні – від 140 до 180 см.
Висота матраців може бути в межах 190-200 см. Товщина може коливатися від 5 до 30 см. Товсті матраци говорять про наявність пружин.
Довжина і ширина матрацу повинні точно збігатися з розмірами відповідної ніші ліжка. Допускається зазор не більше 2 см, інакше матрац деформується або навпаки буде вільно переміщатися в ніші.
Для двоспального ліжка можна підібрати як один великий, подвійний матрац, так і два одинарних. Зручніше і дешевше, один великий. Довжина матраца повинна перевищувати зріст сплячого на ньому не менше ніж на 15 см.