Спальне місце можна організувати на тахті, кушетці, софі, дивані або навіть розкладному кріслі, але тільки ліжко забезпечить здоровий сон, рівномірний розподіл навантаження, зниження ризику поширених захворювань опорно-рухового апарату. Серед інших переваг:
- зручність експлуатації – традиційне ліжко не потрібно розкладати, достатньо просто зняти покривало;
- містка внутрішня шухляда – це гарне місце для зберігання;
- підйомний механізм забезпечить легкий доступ до речей;
- крім цього, ліжко може стати центральним акцентом в інтер’єрі. Вони доповнять сучасний дизайн кімнати.
Визначаємо відповідний розмір і форму
Традиційне прямокутне ліжко підійде для більшості квартир у типових будинках. Воно не займає зайве місце, а оригінальності обстановці можна додати за допомогою текстилю або декоративних елементів.
У приватному будинку, де просторі спальні зовсім не рідкість, можна розмістити незвичайні моделі – овальні, круглі або дугоподібні. Поодинокі дизайнерські екземпляри у формі човна, гойдалки або гнізда підкреслять ексцентричність господаря, але керуватися варто насамперед саме зручністю.
Більшість типових ліжок мають довжину 200 см. Але в продажу можна знайти моделі і по 218 см. Якщо цього недостатньо, то доведеться робити меблі на замовлення. Зручно, якщо довжина перевищує зріст сплячого мінімум на 10 см.
Стандартна ширина спального місця:
- односпальні – 80, 90 або 100 см;
- полуторні – від 100 до 150 см;
- двоспальні – від 160 см.
Поширена думка, що односпальні варіанти підходять для дітей, підлітків, полуторки – для дорослих, а двоспальні – для сімейних пар. Але, все ж таки вирішуючи, яке ліжко вибрати, краще орієнтуватися на фізіологічні параметри конкретної людини і стиль її сну.
Іноді значення мають не тільки габарити, а й висота. Для різних моделей цей параметр становить:
- американський тип – до 90 см;
- східний – від 20 до 40 см;
- європейський – від 40 до 60 см.
Враховуйте, що підніматися з низького спального місця складніше, ніж з більш високого. Ідеальна висота матраца – на рівні колін.
Каркас і основа ліжка
Каркас – це основа меблів, тому під час пошуку відповіді на запитання, як вибрати ліжко, важливо враховувати конструкцію. Вона включає узголів’я, узніжжя, опори у вигляді подіуму або ніжок, царги – довгі бічні панелі.
Основні матеріали для виготовлення каркаса:
- Цінні породи дерева – бук, ясен або дуб. Масив попередньо просочують спеціальними складами для запобігання гниття, а потім покривають лаком для відштовхування вологи. Це безпечні, красиві, але дорогі варіанти.
- Метал – зварні або збірні каркаси. Для надання певного кольору і захисту від корозії їх покривають полімерними складами. Ковані моделі мають елегантний вигляд. Вони прослужать довгі роки.
- МДФ, ДСП, ЛДСП – за своїми характеристиками поступаються перерахованим вище аналогам, але й коштують значно менше. Однак зовні мають гарний вигляд, користуються популярністю. Ламінація дає змогу імітувати фактуру натурального дерева.
Основа ліжка може бути декількох видів:
- З металевих пружин. Застаріла конструкція, яка з часом набуває форми гамака. Спати на ній незручно.
- Листовий матеріал. Недовговічний і недорогий варіант. Через нерівномірний розподіл ваги по площі він швидко ламається.
- Ламельним. Гнучкі планки з дерева або пластику амортизують тиск на матрац, приймають оптимальну форму. Для односпального ліжка мінімально потрібно 15 ламелей. При цьому відстань між ними не повинна перевищувати ширину окремого елемента. Чим більше планок у комплекті, тим краще.
- Основа з ламелей – кращий варіант. Вона підсилює позитивний вплив ортопедичних матраців, не перешкоджає їхній вентиляції.
На що ще звернути увагу, обираючи ліжко, так це на виробника. Якісні меблі не будуть дешевими, але це зумовлено використанням хороших матеріалів, технологічного обладнання.